Neden Assos?

Yüzyıllardır tarihi dokusu bozulmayan Assos, antik çağın izlerini taşımaya devam etmesi ve sahip olduğu doğal güzelliği sebebiyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Birçok tarihi esere hala ev sahipliği yapmakta olan Assos bozulmamış bir doğal güzelliğe sahip olmasıyla biliniyor. Assos özellikle büyük şehirlerin karmaşasından uzaklaşmak isteyen ve huzurlu bir tatil deneyimi geçirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Assos'ta Görülmesi Gereken Yerler

Assos pek çok tarihi güzelliğin bulunduğu bölgelerden biridir. Antik bir kent olan Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunmaktadır. Edremit körfezinin kıyısında yer alan Assos, antik çağdan itibaren birçok güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Açık hava müzesi haline gelmiş olan antik kentte gezip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Assos’ta başlıca görülmesi gereken yerler ise şunlardır;

1-Akropol

Acropolis olarak da bilinmekte olan Akrapol’de, savaş dönemlerinde kadın, yaşlı ve çocuklar barınmıştır. Hellen topluluklarını yöneten kralların var olduğu dönemde ise Akrapol, kralların konakladığı bölge haline gelmiştir. Akrapol, yüksekliği sebebiyle kolayca erişelemez olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle rahatlıkla savunulabilmiş, kale ve sığınak olarak kullanmıştır. Assos’ta deniz ve karaya olan hakimiyetiyle Akrapol, aynı zamanda surlarla çevrili olmaktadır. Akropolün kuzeyinde yer alan Behramkale köyü, doğallığı ve güzelliği ile ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

2-Assos Antik Liman ve Palamut Depoları

1950 ve 60’lı yıllardan öncesinde Assos’un arka bölgesi, palamut ormanları ile kaplı bir bölgeydi. Günümüzde Antik Liman adıyla bilinen bölgede palamut meyvelerinin ihraç etmek üzere depolandığı depolar bulunmaktaydı. Toplanan palamutlar küçük kayıklar aracılığıyla sevk edilirdi. Günümüzde ise palamut depoları yeniden düzenlenerek otel olarak kullanılabilmektedir. Bölgede artık palamut ağaçları malzeme üretmek amacıyla çok fazla kullanılmamakta ve sıkça görülebilmektedir.

3-Athena Tapınağı

Mitolojide Athena olarak geçen Minerva; zekanın ve adaletli savaşların temsilcisi olan tanrıçadır. Ülkeyi saldırılardan koruduğuna inanılmıştır. Şehir Tanrıçası olarak da bilinmektedir. Athena’nın sembolleri ise yılan ve baykuştur. Athena’nın önemli bir mitolojik unsur olması sebebiyle Athena adına tapınaklar yapılmıştır.

Assos’taki en çok ziyaret edilen tarihi güzelliklerden biri olan Athena Tapınağı; Akropol’ün en yüksek yerine kurulmuştur ve bu yükseklik 236 metredir. Güzel bir manzaraya karşı oturmak isteyen ziyaretçilerin ilk tercihi olan Athena Tapınağı, sütunlarla çevrilidir.

Athena tapınağının günümüze kadar ulaşabilmesi ziyaretçiler için büyük bir şanstır. Fakat kazılar sırasında Helenistik Dönem’de oluşturulmuş olan mozaik döşemeler yok olmuştur. Tapınağın kabartmaları ise Paris, Boston ve İstanbul Arkeoloji müzelerinde yer almaktadır.

4-Agora

Agora, tüm dünya tarafından bilinen ve ziyaretçilerin geldiği bir bölgedir. İlgi çekici olmasının en önemli sebebi ilk kent merkezi örneklerinden biri olmasıdır. Antik dönemde Agora’da şehri ilgilendirmekte olan tüm politik, dini, ticari her türlü faaliyet gerçekleştirilmiştir. Agora her yönüyle ideal bir kent merkezidir ve bazı seçimler de Agora’da gerçekleştirilmiştir.
Akropol’ün güney yamacında yer alan Agora’nın çevresinde Antik dönemde yapılmış olan resmi yapılar yer almaktadır.

5-Bouleuteiron (Meclis)

Bouleuterion olarak geçmekte olan meclis binası, kent meclisinin toplandığı yerdir. Antik çağda bu kent meclisinde şehir yaşamı ile ilgili önemli kararlar alınmıştır.

6-Gymnasium

Gymnasium, gençlerin bedensel ve toplumsal eğitim aldıkları bölgedir. Daha çok sporla ilgili faaliyetler Gymnasium’da gerçekleştirilmiştir. Agora ile batı kapısı arasında yer almakta olan Gymnasium sütunlarla çevrili, taş döşeli avlu biçimine sahiptir. Bazı kısımları maalesef ki günümüze kadar ulaşamamıştır. Kuzeydoğusunda Bizans döneminden kalan bir kilise ile güneybatısında da bir sarnıç bulunmaktadır.

7-Tiyatro

Agora’nın yakınına kurulmuş olan tiyatro, son yüzyıla kadar korunmuştur. Günümüzde ise tiyatro, kullanılabilir durumda olmakla birlikte bölgede restorasyon çalışmaları da devam etmektedir. Günümüzde bu bölge, Assos’ta gerçekleştirilen etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

8-Hüdavendigar Camii

I.Murad döneminde kurulmuş olan yapıda hem Bizans ve Roma dönemi kalıntıları kullanılmıştır. 8 köşeli kasnağa oturan bir kubbeyle örtülmüş ana mekanla birlikte sütuncuklar bulunmaktadır. Minaresi olmamasına karşın halen gerektiği takdirde camii ibadete açık olabilmektedir.